АФЕКТ ЯК ПРОБЛЕМА В СУДОВО-ПСИХОЛОГІЧНІЙ ЕКСПЕРТИЗІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-8437.52.2023-2.6

Ключові слова:

судово-психологічна експертиза, афект, класичний фізіологічний афект, кумулятивний фізіологічний афект, патологічний афект

Анотація

Метою роботи є теоретичний аналіз особливостей психічних станів підекспертного (на прикладі феномена афекту – фізіологічного та патологічного) в ракурсі виконання завдань в судово-психологічній експертизі психологом-експертом. Його вивчення дозволить чітко ідентифікувати тип фізіологічного афекту, що може перебувати в якості об’єкта професійної компетенції психолога-експерта. Афективний стан увиразнює важливість досліджувати такі дескриптори як рівень звуження свідомості; порушення рухів, поведінки та діяльності; вегетативні, вазомоторні та мімічні реакції. Важливим є врахування особливостей ситуації делікту та індивідуально-психологічних характеристик підекспертного. Ключовим в увиразненні кумулятивного афекту є його виникнення на фоні тривалого, затяжного дистресу, що супроводжується внутрішнім конфліктом і станами фрустрації. За кумулятивного характеру афекту звуженість свідомості має надвиразний характер, що водночас супроводжується й психопатологічними симптомами (йдеться про дескриптори дереалізації, деперсоналізації, ілюзорного сприймання). Методологія дослідження базується на методах синтезу, порівняльного аналізу та узагальнення теоретичних даних, представлених у наукових джерелах. Наукова новизна роботи полягає в теоретичному аналізі складних проявів афекту (передусім його кумулятивного механізму та опосередкованості індивідуальними особливостями індивіда) в межах завдань судово-психологічної експертизи. Зважаючи на отримані дані, уможливлюється розробка чітких індикаторів вирізнення типів афективних станів. Матеріали розвідки можуть бути використані в професійній діяльності психолога-експерта та всіх, хто на професійному рівні переймається проблемами судово-психологічної експертизи. Висновки. Встановлено, що в разі реалізації завдань судово-психологічної експертизи, пов’язаної з афективними проявами, для психолога-експерта важливим стає аналіз ситуації делікту, механізму формування афективного стану (зокрема, акумуляції) та індивідуально-психологічних особливостей підекспертного, його психофізіологічних станів. Врахування механізму формування афективного стану в особистості підекспертного дозволяє відзначити, що з найбільшою ймовірністю афект настане в осіб фізично й психологічно виснажених, з соматичними захворюваннями, гормональними розладами, низьким рівнем розвитку саморегулювання в емоційно-вольовій сфері.

Посилання

Вереша Р. В. Сильне душевне хвилювання: поняття та кримінально-правове значення. Національний часопис Національної академії внутрішніх справ. 2017. № 1(13). С. 182–193.

Дуфенюк О. М., Кунтій А. І. Комплексна судова психолого-психіатрична експертиза як форма використання спеціальних знань під час розслідування умисного вбивства, вчиненого в стані сильного душевного хвилювання. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. 2015. № 1. С. 387–397.

Магдисюк Л. І., Павлова Б. В. Особливості застосування судово-психологічної експертизи у судочинстві. Психологія: реальність і перспективи. 2018. Випуск 10. С. 101–106.

Савка І. М. Необхідність судово-експертного дослідження кумулятивного фізіологічного афекту. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія : Юридичні науки. 2019. Вип. 23. С. 103–113.

Сингаївська І. В. Визначення та вплив емоційного стану особи на кримінальну відповідальність під час учинення вбивства та завдання тяжких тілесних ушкоджень. Вчені записки ТНУ імені В. І. Вернадського. Серія : Юридичні науки. 2021. Т. 32(71). С. 93–98.

Терещук А. Д. Критерії діагностики афективних станів особистості : зб. наук. пр. Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами. 2012. № 9(11). С. 225–235.

Izard E. C. Affect, person-perception, and behavior. Nashville, TN: Vanderbilt University, 1963. URL: https://apps.dtic.mil/sti/pdfs/AD0407852.pdf (дата звернення: 20.10.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-21