МОРАЛЬНІ ОРІЄНТИРИ ПРОФЕСІЙНОГО СТАНОВЛЕННЯ СТУДЕНТІВ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2312-8437.47.229351Ключові слова:
моральна сфера; моральні норми; моральні цінності; моральні судження; моральність; моральні орієнтириАнотація
У статті моральна сфера особистості розглядається як необхідна умова існування й ефективного функціонування людини в суспільстві. Підкреслюється, що моральні норми регулюють міжособистісну взаємодію, яка пов᾿язана з професійною діяльністю, а основою для ефективної взаємодії між людьми виступає моральність. Проаналізовано моральні орієнтири як основу зрілості з позицій системно-суб᾿єктного підходу. Зазначено, що моральні цінності формуються на основі потреб людини, а цінність загалом ‒ за ставленням до того об᾿єкта, що здатний їх задовольнити. Моральні судження розглядаються як процес прийняття соціальних рішень на основі численних факторів. Узагальнення поглядів дослідників, які займалися проблематикою моральної сфери особистості, дало змогу в межах концепції морального розвитку особистості, виокремити три стадії морального розвитку індивіда: доморальну, конвенціональну (керуються більшість членів суспільства) і постконвенційну, для досягнення якої необхідні такі чинники: соціальні контакти, високий рівень інтелекту, незалежність від авторитетів. Визначено, що моральність – це індивідуальна властивість особистості, заснована на нормах моралі. Для формування моральності необхідні такі основні підстави: біологічна, духовна, соціальна, прагматична. Встановлено, що вищим рівнем особистісного і професійного самовизначення є моральний, ціннісно-смисловий рівень, який чинить великий вплив на професійне самовизначення і професійне становлення людини. Підкреслюється, що моральні орієнтири як інструмент соціальної регуляції є необхідною передумовою та ресурсом для успішного професійного становлення, відіграють найважливішу роль у протіканні професійного становлення і в ефективності професійної діяльності. Зазначено, що ключовим етапом професійного становлення при дослідженні моральних орієнтирів є здобуття вищої освіти. Виявлено, що в процесі навчання в осіб юнацького віку, моральні орієнтири відображають загальні етичні цінності, прийняті в соціумі, та служать основою для формування специфічних професійних цінностей, прийнятих у тій професії, яку опановує студент.
Посилання
Бандура, А. (2000). Теория социального научения. Санкт-Петербург: Евразия.
Боришевський, М. (2010). Дорога до себе: від основ суб᾿єктності до вершин духовності. Київ: Академвидав.
Булах, І. (2004). Психологічні основи особистісного зростання підлітків. (Дис. ... д-ра психол. наук). Київ.
Дружилов, С.А. (2010). Индивидуальный ресурс человека как основа становления профессионализма. Воронеж: Научная книга.
Маслоу, А. (1997). На подступах к психологии бытия. Психология бытия. Москва: Рефл-бук.
Митина, Л.М. (2014). Психология личностно-профессионального развития субъектов образования. Москва; Санкт-Петербург: Нестор-История.
Москалець, В. (1996). Психологічні основи виховання духовності в українській національній школі. (Автореф. дис. ... д-ра психол. наук). Київ.
Павелків, Р. (2004). Розвиток моральної свідомості та самосвідомості у дитячому віці. Рівне: Волинські обереги.
Рубинштейн, С.Л. (2003). Бытие и сознание. Человек и мир. Санкт-Петербург: Питер.
Ряжкин, А. (2020). Зрелость как индивидуально-личностный ресурс профессионального становления студентов. (Дисc. ... канд. психол. наук). Челябинск.
Савчин, М.В. (2009). Моральна свідомість та самосвідомість особистості. Дрогобич: РВВ ДДПУ імені Івана Франка.
Скиннер, Б.Ф. (2003). Оперантное поведение. В П.Я. Гальперин & А.Н. Ждан (Ред.), История психологии. XX век: хрестоматия (с. 531–568). Москва: Академический проект; Екатеринбург: Деловая книга.
Тимош, Ю.В. (2018). Психосемантика моральної свідомості особистості. (Дис. ... канд. психол. наук). Луцьк.
Фрейд, З. (1989). Введение в психоанализ: лекции. Москва: Наука.
Хавула, Р.М. (2015). Теоретико-методологічні засади проблеми розвитку духовності особистості в юнацькому віці. Актуальні проблеми психології: зб. наук. праць Інституту психології імені Г.С. Костюка. Т. VI: Психологія обдарованості, 11, 283‒290. Київ ‒ Житомир: ЖДУ ім. Івана Франка.
Эриксон, Э. (1996). Детство и общество. Санкт-Петербург: Ленато; ACT; Фонд «Университетская книга».
Tapp, J.L., & Kohlberg, L. (1971). Developing senses of law and legal justice. The Journal of Social Issues (Vol. 27, pp. 65–92).