ОСОБЛИВОСТІ ЦІННІСНО-СМИСЛОВОЇ СФЕРИ В ЮНАЦЬКОМУ ВІЦІ
DOI:
https://doi.org/10.24919/2312-8437.45.197002Ключові слова:
цінності; ціннісно-смислова сфера; оптимізація розвитку ціннісно-смислової сфери; юнацький вікАнотація
У статті здійснено теоретичне узагальнення психологічних особливостей ціннісно-смислової сфери майбутніх учителів через аналіз її структури, взаємозв’язок компонентів, професійної спрямованості, шляхів та засобів її розвитку у освітньому процесі. Встановлено, що ціннісно-смислова сфера майбутнього вчителя вивчається у межах різних наукових підходів, основними з яких є: діяльнісний, особистісний, акмеологічний, аксіологічний, суб’єктний, смисловий. Ціннісно-смислова сфера виконує системоутворювальну роль в особистості майбутнього вчителя, є центром духовно-смислової регуляції його професійної діяльності та поведінки. Особистісний аспект професіоналізації людини з акцентом на її активність у здійсненні цього процесу найповніше втілюється у понятті «професійне самовизначення», під яким розуміємо тривалий і динамічний процес, який включає у себе розвиток людини в професійній діяльності, формування її індивідуальних особливостей і рис особистості, вибір життєвого шляху, а також творчий розвиток та збагачення людиною її професійної діяльності. Стверджується, що особистісне та професійне самовизначення людини, яка долучається до певних професійних цінностей, осмислює їхній зміст, співвідносить його з власним внутрішнім світом, відбувається у процесі професіоналізації. Результатом такої внутрішньої роботи стане самостійний і усвідомлений пошук смислів роботи та життя загалом, оскільки лише осмислене ставлення до професії, прийняття її значущості, перетворює відповідну діяльність на засіб особистісного зростання. Доведено, що необхідно розвивати ціннісно-смислову сферу особистості під час навчання у закладі вищої освіти як базову складову формування майбутнього професіонала, адже найактуальнішим завданням сучасної педагогічної освіти є її перетворення на засіб не лише здобути професію, а й отримати смисл життя. У подальших дослідженнях доцільно емпірично вивчати психологічні особливості ціннісно-смислової сфери майбутніх педагогів.
Посилання
Бех, І.Д. (1997). Духовні цінності в розвитку особистості. Педагогіка і психологія, 1, 124–129.
Боришевський, М. (2010). Дорога до себе. Від основ суб’єктності до вершин духовності. Київ.
Братусь, Б.С. (1981). К изучению смысловой сферы личности. Вестник Московского университета. Серия 14: Психология, 2, 46–56.
Вірна, Ж.П. (2004). Мотиваційно-смислова регуляція у професіоналізації психолога. (Автореф. дис. д-ра психол. наук). Київ.
Дуб, В.Г. (2015). Психологічні особливості становлення ціннісно-смислової сфери майбутніх педагогів у процесі підготовки до професійної діяльності. (Автореф. дис. канд. психол. наук). Київ.
Карпенко, З.С. (1997). Аксіопсихологія особистості. Київ: ТОВ Міжнародна фінансова агенція.
Киричук, О.В. (1998). Духовно-катарсична активність особи: сутність, генеза, функції. Реабілітаційна педагогіка на рубежі XXI століття, 1, 25–38. Київ.
Куренна, Т.В. (2013). Психологічні особливості ціннісно-смислової сфери майбутніх учителів. (Дис. канд. психол. наук). Київ.
Ломов, Б.Ф. (1984). Методологические и теоретические проблемы психологии. Москва: Наука.
Максименко, С.Д. (2009). Основи генетичної психології. Київ: НПЦ Перспектива.
Максимова, Т.В. (2001). Смысл жизни и индивидуальный стиль педагогической деятельности. Мир психологии, 2, 114–118.
Пичурин, В.В. (1992). Структура и динамика жизненной позиции личности студента педвуза. (Дис. канд. психол. наук). Київ.
Рубинштейн, С.Л. (1959). Принципы и пути развития психологии. Москва: Изд-во АПН РСФСР.
Савчин, М.В. (2010). Дослідження особистості в контексті духовної парадигми психології. В С.Д. Максименко & Л.А. Онуфрієва (Ред.), Проблеми сучасної психології: збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України, 9, 429–438. Кам’янець-Подільський: Аксіома.
Семиченко, В.А. (1997). Порівняльний аналіз цінностей педагогічної діяльності та професійної підготовки вчителів. В О.В. Сухомлинська (Ред.), Цінності освіти і виховання: науково-методичний збірник (с. 195–200). Київ.
Франкл, В. (1990). Человек в поисках смысла. Москва: Прогресс.