ЕМПІРИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНИХ АСПЕКТІВ ДАУНШИФТИНГУ У ТРУДОВИХ КОЛЕКТИВАХ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-8437.51.2023-1.5

Ключові слова:

дауншифтинг, дауншифтер, кар’єра, кар’єрне зростання, стиль життя

Анотація

Стаття присвячена емпіричним дослідженням психологічних аспектів дауншифтингу у трудових колективах. Актуальність дослідження зумовлена необхідністю належного та ретельного вивчення феномену дауншифтингу у соціально-психологічному та особистісному аспектах. Розглянуто наукові підходи зарубіжних та вітчизняних дослідників щодо визначення сутності дауншифтингу як соціально-психологічного феномена. З’ясовано основні причини, види дауншифтингу у сучасному світі. Детально описано позитивні та негативні наслідки дауншифтингу, а також основні ризики дауншифтингу. Подано характеристики основних видів дауншифтерів відповідно до виду дауншифтингу. Систематизація інформації щодо феномену дауншифтингу дала змогу зробити висновок, що це стиль життя людей, які пропагують тенденцію до зниження матеріальних запитів, кар’єрних досягнень, на благо життя заради себе та своєї сім’ї. Підкреслюється, що можна розглядати явище дауншифтингу як нове бачення професійної та життєвої самореалізації, «переосмислення» кар’єри, системи цінностей. Стверджується, що згідно з проведеним анкетуванням основними характеристиками роботи є висока заробітна плата, можливість робити кар’єру, сприятливий соціально-психологічний клімат у трудових колективах, престиж професії, хороші умови праці, хороші відносини з колегами, можливість спілкування. Встановлено, що причинами дауншифтингу у трудових колективах є невисока заробітна плата, незадоволеність роботою, неможливість кар’єрного просування, погані відносини з колегами, поганий соціально-психологічний клімат у колективі, неможливість спілкуватися у роботі. З огляду на ці твердження виникла цікавість до подальших наукових пошуків формування антикар’єрних установок особистості та їх впливу на виникнення дауншифтингу у трудових колективах.

Посилання

Гавалешко О.М., Пасніченко В.В., Кривко Т.А. Акмеологія з основами психології кар’єри : навчально-методичний посібник. Чернівці : Рута, 2004. 84 с.

Колот А.М. Мотивація, стимулювання і оцінка персоналу. Київ : КНЕУ, 1998. 224 с.

Куций О.А. Курс лекцій з навчальної дисципліни «Психологія кар’єри». Львів : ЛДУВС, 2013. 130 с.

Макаренко С.С. Психологічні чинники розвитку професійної кар’єри майбутнього керівника : методологічний посібник. Львів : ЛДУВС, 2013. 220 с.

Побудова кар’єри : навч.-метод. посібник / О.В. Мельник, О.Л. Морін, Л.А. Гуцан та ін. ; за ред. О.В. Мельника. Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2014. 172 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-30