ЦІННІСНО-СМИСЛОВІ ОРІЄНТАЦІЇ ЯК ДЕТЕРМІНАНТИ ПРОФЕСІЙНОЇ КУЛЬТУРИ МАЙБУТНІХ ПСИХОЛОГІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-8437.52.2023-2.2

Ключові слова:

професійна культура, ціннісні орієнтації, смисли, професійна підготовка, майбутні психологи

Анотація

Суспільний запит ставить високі вимоги до професійної підготовки майбутніх психологів. Однією з актуальних проблем є становлення професійної культури майбутнього фахівця. У статті аналізуються ціннісні орієнтації та смисли як детермінанти професійної культури майбутніх психологів. Здійснено теоретичний аналіз поняття «професійна культура». Вказано, що існують розбіжності в думках учених на трактування даного феномену. Констатовано, що рівень сформованості професійної культури визначає ступінь готовності індивіда до діяльності у професії. У контексті нашого дослідження визначено, що професійна культура проявляється у способі організації, розвитку та реалізації професійної діяльності на основі аксіологічних засад. Визначено, що роль ціннісних орієнтацій у процесі формування професійної культури полягає в тому, що ціннісні орієнтації детермінують професійну поведінку, забезпечуючи її зміст та спрямованість. Зазначено, що на рівень розвитку професійної культури майбутніх психологів буде впливати інтеграл професійної цінності майбутніх фахівців, що складається з особистісної аксіосфери, професійної аксіосфери, соціальної аксіосфери. Встановлено, що асимілюючи та перетворюючи цінності, студент будує власну систему цінностей, на основі якої виробляє особистісно-професійну концепцію професійної культури та сенсу професійної діяльності. Вважаємо, що професійна культура та ціннісні орієнтації є взаємодоповнюючими утвореннями, оскільки формуються під впливом одна на одну, визначають не лише пізнавальні інтереси особистості та професійні інтереси, а й зумовлюють світоглядні настанови, загальне життєве кредо. Оскільки професійна культура майбутнього психолога починає формуватися під час навчання, то припускаємо, що на її формування впливають також і цінності університетської освіти. Підсумовано, що цінності та смисли у професійній культурі виступають регуляторами поведінки та взаємовідносин майбутнього психолога у системі «психолог – клієнт».

Посилання

Волошина В. В. Аксіологічна модель сучасної професійної підготовки майбутніх психологів. Педагогічний процес: теорія і практика (Серія : Психологія). 2018. № 3(62). С. 29‒36.

Гриньова В. М. Формування педагогічної культури майбутнього вчителя (теоретичний та методичний аспекти) : автореф. дис... д-ра пед. наук : 13.00.04. Київ, 2001. 45 с.

Ісаєнко С. А. Формування професійної культури у студентів інженерно-технічних спеціальностей засобами іноземної мов : дис… канд. пед. наук : 13.00.04. Київ, 2009. 227 с.

Карпенко З. С. Аксіологічна психологія особистості : монографія. Івано-Франківськ : Лілея НВ, 2009. 512 с.

Радчук Г. К. Психологічні засади професійного аксіогенезу особистості. Психологія особистості. 2012. № 1. С. 138–150.

Рибалка В. В. Психологія професійного самовизначення для здорових старшокласників : метод. рекомендації. Київ : АПН України, 2004. 25 с.

Савош Г. Особистісно орієнтоване виховання – нова освітня філософія. Вища освіта України. 2006. № 1, додаток. С. 29–34.

Шетеля Н. І. Засоби практичної реалізації аксіологічного підходу у сфері професійної підготовки майбутніх фахівців у галузі культури і мистецтв. Інноватика у вихованні. 2022. Випуск 15. С. 254–262.

Чепелєва Н. В. Формування професійної компетентності в процесі вузівської підготовки психолога-практика. Актуальні проблеми психології. Київ : Інститут психології АПН України, 1999. С. 271–279.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-21