СУПЕРВІЗІЯ ЯК ТЕХНОЛОГІЯ РОЗВИТКУ ПРОФЕСІОНАЛІЗМУ ПСИХОЛОГІВ, ТРЕНЕРІВ, КОУЧІВ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-8437.52.2023-2.5

Ключові слова:

компетентності, коуч, професіоналізм, психолог, психотерапевт, розвиток, супервізія, тренер

Анотація

Стаття присвячена порівняльному аналізу супервізії як технології розвитку професіоналізму психологів, тренерів та коучів. Визначено, що метою супервізії є зростання професійних навичок та особистісних якостей фахівців, важливих у роботі з клієнтами. Супервізія допомагає дотримуватися методологічної складової, отримувати консультації з вирішення етичних питань, відчувати командну єдність та підтримку, дбати про власне психічне здоров’я та запобігати емоційному вигоранню. Розглянуто особливості супервізії психологів та психотерапевтів, де увага приділяється аналізу системи «психолог-клієнт», які тяжіють до переносу та контрпереносу. Підкреслено, що психологи України не зобов’язані проходити супервізії, за винятком психотерапевтів певних напрямків. Зазначено, що особливості тренерської та коучингової діяльності ставлять фахівця в ситуацію самотності на фоні виснажливої роботи з групами. Автор виокремлює типові цілі супервізій для тренерів та коучів, серед яких розвиток професійного стилю, збереження емоційного здоров’я, збагачення інструментальної бази, професійна підтримка та запобігання ізоляції. Відзначено, що тренери та коучі України також не зобов’язані проходити супервізії. Виділено головні напрямки супервізії, які включають методичну допомогу, консультування для дотримання професійних стандартів та етики, збереження психічного здоров’я, підвищення мотивації та запобігання емоційному вигоранню. Описано специфіку захисту прав клієнта та забезпечення емоційного благополуччя фахівця, допомагаючи уникнути вигорання та зберегти здоровий психологічний стан завдяки супервізійній діяльності. Закцентовано увагу про піклування здоров’я самого психолога, тренера або коуча, його емоційну свободу та безпеку.

Посилання

Астремська І. В. Прикладні методики та основи супервізії в соціальній роботі : навчальний посібник. Миколаїв : Вид-во ЧНУ ім. Петра Могили, 2017. 396 с.

Класифікатор професій. URL: https://www.me.gov.ua/Profession/List?lang=uk-UA&id=d4162ef8-2771-4ac5-99ef-1d4b6f5336af&tag=KlasifikatorProfesii-Poshuk (дата звернення: 20.10.2023 р.).

Мушкевич М. І. Супервізія [Текст] : навч. посіб. (до курсу «Супервізія»). Луцьк : Вежа-Друк, 2022. 188 с.

Ніколаєв Л. О. Тренінгова діяльність психолога : навч.-метод. посіб. Київ : 7БЦ, 2023. 150 с.

Порядок організації супервізії фахівців з надання послуг із психологічної реабілітації. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1032-22#Text (дата звернення: 22.10.2023 р.).

Сайт Міжнародної федерації коучингу. URL: https://coachingfederation.org/credentials-and-standards/coachingsupervision (дата звернення: 20.10.2023 р.).

Технології тренінгу: улюблений «складний» учасник : навч.-метод. посіб. / за наук. ред. Ніколаєва Л. О. Київ : 7БЦ, 2023. 144 с.

Ушакова І. В. Супервізія : навчальний посібник [для студентів вищих навчальних закладів]. Миколаїв : Вид-во ЧДУ ім. Петра Могилі, 2011. 228 с.

Bernard J., Goodyear R. Fundamentals of clinical supervision. 3rd ed. Boston : Pearson Education, 2004. 416 p.

Hawkins P., Shohet R. Supervision in the helping professions: an individual, group and organizational approach. Philadelphia, 2002. 230 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-21