ПСИХОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ КОМПОНЕНТІВ СТРУКТУРИ ЗДОРОВ’Я В ЮНАЦЬКОМУ ВІЦІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-8437.52.2023-2.8

Ключові слова:

здоров’я, культура здоров’я, змістовні компоненти, структурні компоненти, юнацький вік

Анотація

У статті здоров’я розглядається як фундаментальна цінність, комплексний стан душевного благополуччя особистості, що характеризується відсутністю хворобливих проявів і забезпечує адекватну умовам дійсності регуляцію поведінки та діяльності. Культура здоров’я визначена як інтегративне якісне утворення особистості, комплекс знань, поглядів, переконань, умінь та навичок, які сприяють застосуванню корисної інформації і перетворенню її на конкретні дії. Розкриті змістовні компоненти структури здоров’я, а саме психологічна культура, культура безпеки, інформаційна культура, духовна культура, фізична культура, культура харчування, гігієнічна культура, культура сімейних взаємин, культура спілкування, культура використання медичних послуг. Виокремлені та висвітлені структурні компоненти культури здоров’я, а саме: ціннісно-мотиваційний (підкреслює важливість формування системи цінностей здорової життєдіяльності та усвідомлення здоров’я як пріоритету), когнітивний (визначає необхідність поліфункціональності знань та обізнаності з різними галузями психології та медицини), діяльнісний (включає систематичне доповнення знань і їх реальне застосування, розвиваючи уміння побудови індивідуальних програм розвитку здоров’я), креативний (ставить акцент на ініціативність, самостійність та творчий підхід до здоров’я, що важливо для адаптації до змін та вирішення проблем) та рефлексивний (включає в себе усвідомлення відповідальності за власне здоров’я та оцінку ефективності формування культури здоров’я). Зазначені компоненти визначають ключові аспекти психологічної готовності студентів до реалізації здоров’я як основного аспекту життя. Розгляд динаміки розвитку компонентів та їх взаємодія з іншими аспектами навчання і виховання висвітлює процеси самовдосконалення та збереження здоров’я, що є ключовими для студентів у закладі вищої освіти. Стверджується, що процес розвитку компонентів структури здоров’я сприяє оновленню та наповненню змістовних компонентів, що відображають сукупність знань, цінностей, умінь та навичок, пов’язаних з здоровим способом життя.

Посилання

Власенко І. А., Фурман В. В., Рева О. М., Канюка І. О. (2022). Психологічне здоров’я студентської молоді. Вінниця : ТВОРИ. 224 с.

Гірліна Н. Ю. Духовна культура та процес соціалізації. Грані. 2016. № 3(131). С. 32–36.

Горобчук С. С. Психолого-педагогічні особливості культури здоров’я у студентів. Кваліфікаційна робота магістра. Дрогобич, 2023. 66 с.

Довгань Н. Ю. Теоретичні і методичні основи виховання фізичної культури студентів вищих навчальних закладів у процесі позааудиторної спортивно-масової роботи : дис ... д-ра пед. наук : 13.00.07, 13.00.02 ; Інститут проблем виховання Національної академії педагогічних наук України. Київ, 2018. 576 с.

Савчин М. В. Здоров’я людини: духовний, особистісний і тілесний виміри : монографія. Дрогобич : Посвіт, 2019. 232 с.

Хавула Р. М., Качмар Т. В. Роль функцій культури здоров’я на формування позитивних ставлень до фізичного і психічного благополуччя у молоді. Сучасні тенденції розвитку науки, освіти, технологій та суспільства : збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції (Полтава, 12 вересня 2023 р.) : у 2 ч. Полтава : ЦФЕНД, 2023. Ч. 2. 71 с. С. 49–50.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-21