УПРОВАДЖЕННЯ ІНКЛЮЗИВНИХ ЦІННОСТЕЙ В ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24919/2312-8437.45.196300

Ключові слова:

інклюзивна освіта; інклюзивне навчання; особи з особливими освітніми потребами; «особливі студенти»

Анотація

У статті висвітлюється основні підходи для актуалізації упровадження інклюзивних цінностей в освітнє середовище закладу вищої освіти. Аналізуються сучасні дослідження, які засвідчують неухильне зростання наукового інтересу до створення інклюзивного освітнього середовища в закладах вищої освіти. Описуються умови для успішної соціальної інтеграції та інклюзії осіб з особливими потребами. З’ясовано, що ефективність навчання дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзії значною мірою залежить від якості підготовки майбутнього фахівця інклюзивної освіти. Вказується, що саме новітні принципи європейських програм і освітніх практик навчання і соціалізації молоді з особливими освітніми потребами сприяють успішній адаптації та соціальній інтеграції студентів з інвалідністю. Розглядається сутність створення навчально-наукових Центрів розвитку інклюзивного навчання у закладі вищої освіти з метою вирішення проблеми професійної підготовки фахівців інклюзивної освіти, звертається увага на завдання та реалізацію напрямів діяльності, передбачених проектом. Характеризується сучасний практичний стан освіти, який виявив, що в закладах вищої освіти професійна підготовка фахівців в основному зосереджена на спеціалізаціях «асистент вихователя» та «асистент вчителя», тому необхідною є підготовка у вищій школі спеціалістів, які володіли б універсальними знаннями і навичками супроводу дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі. Розкриті ключові аспекти проблеми, що посилюються наявністю суперечностей між вимогами, що висуваються сьогоденням до соціально успішної молодої людини, та відсутністю можливостей для осіб з особливими освітніми потребами. Проаналізовано ставлення викладачів вишу до навчання студентів з особливими освітніми потребами завдяки проведеному анкетуванню. Встановлено, що переважна більшість викладачів позитивно ставляться до навчання «особливих» студентів у ЗВО, які враховують особистий потенціал людини, освітню та соціальну інфраструктуру і розв’язують завдання, спрямовані на соціалізацію особи з інвалідністю, що і сприяє успішній адаптації цієї категорії в освітньому середовищі.

Посилання

Колупаєва, А.А. (2009). Інклюзивна освіта: реалії та перспективи. Київ: «Самміт-Книга».

Мартинчук, О.В. (б.р.). Дослідження мотиваційних орієнтацій майбут-ніх спеціальних педагогів як детермінант успішної діяльності в інклюзивному середовищі. Взято 1 квітня 2019 р. з http://aqce. com.ua/vypusk-7-t-1-t-2/savinova-nv-problemi-pidgotovki-majbutnih-ko rekcijnihpedagogiv-do-roboti-v-umovah-inkljuzivnogo-navchalnogo-zak ladu.html.

Миронова, С.П. (2010). Особливості інклюзивної дошкільної освіти. Вихователь-методист дошкільного закладу, 11, 8–15.

Савінова, Н.В. (б.р.). Проблеми підготовки майбутніх корекційних педагогів до роботи в умовах інклюзивного навчального закладу. Взято 1 квітня 2019 р. з http://aqce.com.ua/vypusk-7-t-1-t-2/savinova-nv-problemi-pidgotovki-majbutnih-korekcijnih-pedagogiv-do-roboti-v-umovahinkljuzivnogo-navchalnogo-zakladu.html.

Шевцов, А.Г., & Єжова, Т.Є. (2014). Студенти з порушеннями опорно-рухового апарату в інтегрованому навчальному закладі. Київ: Видавничий Дім «Слово».

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-06